83. rocznica napaści ZSRR na Polskę

Noc z 16 na 17 września 19139 roku – Sowiecki atak na naszą ojczyznę. O godzinie 3:00 wojska sowieckie wkroczyły na teren Polski, która pochłonięta walką z zachodnim najeźdźcą nie mogła spodziewać się, że ZSRR złamie pakt o nieagresji zawarty w Moskwie w lecie 1932 roku.

Po napaści sowieckiej aresztowano ponad 200 tysięcy polskich policjantów, oficerów, prawników. Rozpoczęły się również masowe wywózki na Syberię.

Polskie wojska nie miały szans na obronę. Już pierwsze dni walk we wrześniu pokazały olbrzymią dysproporcję pomiędzy wojskami niemieckimi i polskimi, nie tylko pod względem sprzętu, ale również organizacji jednostek. Polscy żołnierze nie byli przygotowani na starcie z nowoczesnymi dywizjami pancernymi. Jednak mimo wszystko odważnie bronili swoich pozycji i nie zaniechali obrony w momencie napaści Sowietów, chociaż wiele oddziałów znajdowało się wówczas w tragicznym położeniu.

Sowiecki atak na Polskę, był ciosem nożem w plecy. Przez wiele lat komunistycznej władzy w Polsce obchodzenie tej rocznicy było zabronione. My, w dzień rocznicy ataku sowieckiego, również złożyliśmy hołd ofiarom II wojny światowej i zawsze będziemy pamiętać o tych, którzy przez lata byli pomijani i zapomniani.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Tarnowski Marsz Niepodległości 2023

Odzyskanie niepodległości będziemy świętować nie tylko 11 listopada w Warszawie – 30 października jest dniem, w którym w Tarnowie obchodzimy święto niepodległości. Dlaczego już wtedy?

Tarnowski Wyjazd na Marsz Niepodległości

11 listopada z Ronda Dmowskiego w Warszawie, wyruszy Marsz Niepodległości – największy patriotyczny pochód w Europie! Rozumiemy, że nie każdy ma możliwość samodzielnego przedostania się